بانک اطلاعات مواد غذایی تغذیه

برنجی که هر روز می‌خورید، سرطان‌زاست!

عکس 3 کاسه چوبی که در آن 3 نوع برنج متفاوت از جمله برنج سفید و برنج قهوه‌ای وجود دارد و در اطراف آنها مقداری برنج ریخته شده است- فیت‌شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

این روزها خبرهای زیادی در رابطه با وجود فلزات سنگین و خطرناک در مواد مختلف اعم از سبزیجات، میوه‌جات و موادغذایی زراعی به چشم می‌خورد. حال باید بدانید این مورد در مورد برنج نیز به تازگی مطرح شده و ممکن است برنجی که هر روز می‌خورید نیز، سرطان‌زا باشد!

تحقیقات اخیر بیان می‌کند که در میان همه این مواد غذایی، برنج که بخش اصلی رژیم غذایی بیش از نصف جمعیت کل دنیا را تشکیل می‌دهد، بیشترین میزان جذب عناصر سمی را نسبت به دیگر مواد، به خود اختصاص داده است.

آنچه در این مقاله از مجله فیت‌شیپ، می‌خوانید:

  • اهمیت برنج در ایران
  • خطرات فلزات سنگین موجود در برنج
  • خبر خوشحال کننده برای آنهایی که علاقه به خوردن برنج سالم دارند!
  • توصیه به مصرف کنندگان برنج

اهمیت برنج در ایران

در سال 2017، در ایران، مصرف سالانه برنج برابر با 3.2 میلیون تن بوده که در این میان مصرف برنج ایرانی %66.8، برنج هندی 23.2% و برنج پاکستانی 6.3% را به خود اختصاص داده‌اند. کاهش میزان عناصر سمی موجود در برنج از پراهمیت‌ترین موضوعات پژوهشی اخیر بوده است، زیرا چندین مطالعه که در ایران صورت گرفته، نشان می‌دهد که میزان این عناصر که شامل آرسنیک، سرب و کادمیم می‌شود، در برنج ایرانی بیشتر از حد استاندارد بین المللی بوده است.

از طرفی برنج، نوعی کربوهیدرات و منبع اصلی انواع ویتامین‌های گروه ب و همینطور تا حدودی پروتئین و آهن است.

پیشنهاد مطالعه : برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خانواده ” ویتامین‌های گروه B ” می‌توانید از دسته مقالات فوق که قبلا در همین سایت منتشر شده است، استفاده کنید.

خطرات فلزات سنگین موجود در برنج

درصورت مصرف طولانی مدت این عناصر، امکان ابتلا به بیماری‌های زیر بالا می‌رود :

پیشنهاد مطالعه:  رژیم کالری شماری روشی منسوخ برای لاغری

خبر خوشحال کننده برای آنهایی که علاقه به خوردن برنج سالم دارند!

طی پژوهشی که در سال 2018 در دانشگاه تهران صورت گرفت، روش‌های مختلف پخت و آماده کردن انواع مختلف برنج و همینطور میزان کاهش هر کدام از عناصر سمی، بسته به شیوه پخت، مورد بررسی قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت برنج قهوه ای و برنج سفید

توصیه به مصرف کنندگان برنج

شیوه آبکش کردن برنج در مقایسه با کته کردن آن، بهترین روش برای کاهش میزان فلزات سنگین آن است.

نمودار زیر به طور واضح تفاوت میزان کاهش هریک از عناصر را به شما نشان می‌دهد.

عکس نمودار مقایسه ای تفاوت بین برنج کته و برنج آبکش در وجود فلزات و سموم سرطان زا- فیت‌شیپ

توصیه می‌شود برنج به مدت 5 تا 12 ساعت خیسانده شود. در مرحله بعد در مقابل هر واحد برنج، 6 تا 10 واحد آب برای آبکش کردن درنظر گرفته شود (و در انتها دور ریخته شود.).

رعایت کردن نسبت 1:6 تا 1:10 دو نتیجه سودمند به همراه دارد، یکی خارج شدن میزان بیشتری از آرسنیک و دیگری جلوگیری از شسته شدن ویتامین‌ها و آهن که از نیازهای اساسی بدن هستند.

سخن آخر

این باور عامه وجود دارد که برنج کته میزان بیشتری از ویتامین‌ها و املاح مفید را تأمین می‌کند اما باید این را درنظر بگیریم که بیماری‌هایی همچون سرطان، نیاز به پیشگیری جدی دارند؛ از این سو می‌توان با پیش گرفتن روشی که بالاتر ذکر شد با یک تیر دو نشان بزنیم.

نظر شما چیست؟! شما هم می‌توانید نظر خود را در قسمت کامنت این مقاله مطرح کنید تا سایر دنبال‌کنندگان فیت‌شیپ نیز از نظر شما بهره‌مند شوند.

منابع:
1. www.sciencedirect.com:The reduction of toxic metals of various rice types by different preparation and cooking processes – Human health risk assessment in Tehran households, Iran
2. www.fda.gov:Questions & Answers: Arsenic in Rice and Rice Products

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۲ دیدگاه

  • خب اگه اینطوری که میگید باشه واقعا ادم سرطان نگیره که بهتره این همه میوه و چیزای دیگه میریم از اونا ویتامینمون رو میگیریم چرا با کته کردن برنج روزه شک دار بگیریم آخه!!!! مرسی واس اطلاعات بروزتون
    لطفا یه مطلبم بذارید که برنج چه ویتامینایی داره و جایگزینش چیا هست

دیدگاهی بگذارید