تغذیه مکمل ها و داروها

قرص CLA (سی ال ای) محبوب‌ترین چربی سوز لاغری + مهم ترین نکات و عوارض

CLA (سی ال ای) به عنوان محبوب ترین مکمل چربی سوز (یا اصطلاحا قرص چربی سوز) در میان ورزشکاران رایج است اما آن‌ها عوارض سی ال ای، منابع غذایی CLA و حتی فواید سی ال ای را به درستی نمی‌شناسند. در این مطلب تمام این موارد بررسی می‌شوند - فیت شیپ
اسرا اسفندیاری
مقاله‌ای اختصاصی از اسرا اسفندیاری

شما هم به مصرف مکمل‌ها برای کاهش وزن فکر کرده‌اید؟ نام قرص CLA برای کاهش وزن را شنیده‌اید؟ با فواید و عوارض این قرص لاغری چقدر آشنایی دارید؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به مصرف قرص CLA برای کاهش وزن فکر می‌کنید، قبل از اینکه این مکمل را تهیه کنید بهتر است ابتدا این مطلب از فیت شیپ را با دقت بخوانید تا با مکمل CLA آشنا شوید.

CLA (سی ال ای) چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چربی‌ها برای بدن مضر نیستند، بعضی از آن‌ها برای تولید انرژی و در جهت عملکرد بدن تأثیر می‌گذارند.

(CLA (Conjugated Linoleic Acid از این نوع چربی‌ها به حساب می‌آید. CLA درواقع به خانواده‌ای از ایزومرهای لینولئیک اسید گفته می‌شود که اثر آن از طریق سیستم PPAR است؛ این سیستم به یک خانواده گیرنده سیگنال دخیل در عملکردهای بدن به ویژه متابولیسم (سوخت و ساز) مرتبط است و باعث چربی سوزی می‌شود.

از انواع CLA می‌توان به دوشکل  (cis9,trans11 (9,11 و (trans10,cis12 (10,12  اشاره کرد.

قرص CLA از جمله محبوب ترین و پرفروشترین پربی سوزها در بین ورزشکاران است - فیت شیپ

تاثیر قرص CLA  بر لاغری و کاهش وزن چگونه است؟

ادعا می‌شود که مکمل CLA باعث افزایش متابولیسم پایه (حداقل مقدار انرژی موردنیاز برای عملکرد بدن) می‌شود. همچنین باعث کاهش مقدار دریافت غذا (احساس سیری)، افزایش اکسیداسیون اسید چرب در بافت چربی زیرپوستی، تحریک شکستن و مهار تولید چربی، افزایش مصرف انرژی، کاهش بهره تنفسی می‌شود.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که مکمل CLA فواید بسیار کمی بر روی افراد چاق و کم تحرک دارد.

از قرص CLA اغلب به عنوان مکمل چربی سوز در بدنسازی استفاده می‌شود و از ترکیب‌های همیشگی بدنسازان است و در دسته چربی سوزهای غیر محرک و مجاز می‌باشد. در دنیای فیتنس و ورزشکاران این مکمل به چربی سوزی که باعث تخریب بافت عضلانی نمی‌شود شهرت دارد.

پیشنهاد مطالعه:  موسلی چاربان چیست؟

پیشنهاد مطالعه :فیتنس چیست؟ + تعریف اندام متناسب و ایده‌آل

تاثیر مصرف مکمل سی ال ای بر  سلامتی چگونه است؟

مطالعات انسانی محدود اما مطالعات حیوانی متعددی بر روی این مکمل انجام شده است. بعضی از این مطالعات فوایدی مثل کاهش چربی بدن و در بعضی افزایش توده عضلانی را نشان می‌دهد و اما قسمت غم‌انگیز ماجرا این است که مطالعات دیگری هم هستند که هیچ اثر مفیدی از این مکمل را نشان نمی‌دهند.

در تعدادی از مطالعات که بیشتر آن‌ها مطالعات حیوانی هستند، نشان داده شده که افرادی که به طور طبیعی CLA بیشتری از طریق مواد غذایی دریافت می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به بعضی بیماری‌ها مثل سرطان و دیابت نوع 2 هستند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز در این افراد کاهش می‌یابد.

برای اثبات این ادعاها نیاز به مطالعات انسانی بیشتری وجود دارد.

آیا CLA در منابع غذایی وجود دارد؟

اسید لینولئیک قسمت اعظم اسیدچرب امگا 6 است که در روغن‌های گیاهی فراوان‌تر است. بدن انسان نمی‌تواند CLA را تولید کند و باید از طریق مواد غذایی آن را دریافت کند.

منابع اصلی CLA در رژیم غذایی از غذاهای حیوانی مثل فراورده‌های گاو، گوسفند، بز (محصولات لبنی یا گوشت آن‌ها) است که هرچه این حیوانات گیاهان سبز بیشتری مصرف کنند این اسیدچرب در بدن آن‌ها بیشتر تجمع می‌یابد.

سی ال ای در منابع غذایی وجود دارد. با این حال قرص CLA از تغییر شیمیایی گیاه گل‌رنگ و روغن آفتابگردان یا روغن کافشه تولید می‌شود - فیت شیپ

میزان دریافت CLA به صورت مکمل چگونه است؟

به شکل صنعتی مکمل CLA از تغییر شیمیایی گیاه گل‌رنگ و روغن آفتابگردان یا روغن کافشه تولید می‌شود. این CLA با CLA موجود در مواد غذایی متفاوت است.

مکمل سی ال ای به صورت کپسول‌های ژله‌ای یک تا سه بار در روز، در دوز های 1000 میلی گرم تا 1300 میلی گرم متغیر و یا در محصولات فرمولی به صورت پودر و یا به صورت شربت وجود دارد.

عوارض مصرف مکمل سی ال ای چیست؟

همان‌طور که اغلب مواد غذایی وقتی به صورت مکمل دریافت می‌شوند ممکن است برای افراد مضر باشند  مکمل سی ال ای نیز در دوزهای بالا مضر است.

پیشنهاد مطالعه:  مارگارین با کره چه فرقی دارد؟ کدامیک سالم‌تر است؟

مطالعات نشان داده‌اند که دوزهای بالای این مکمل با بالا بردن بیان mRNA و ایجاد تغییرات میتوکندری کبدی و با کاهش چربی زیرپوستی باعث افزایش چربی در کبد می‌شود که می‌تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک یا دیابت قرار دهد (پیشنهاد مطالعه: رژیم غذایی مخصوص بیماران دیابتی چگونه است؟).

همچنین بااینکه قرص CLA چربی بدنی را کاهش می‌دهد می‌تواند باعث ایجاد التهاب و کاهش HDL (کلسترول مفید بدن) شود.

اگر مصرف قرص CLA همراه با رژیم غذایی نباشد می‌تواند باعث مقاومت انسولینی و هیپر گلایسمی (افزایش قند خون) در فرد شود.

و عوارض جانبی کم اهمیت‌تری مثل تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده را نیز می‌تواند ایجاد کند.

در صورتی که علاقه دارید روزانه مطالب و نکات کاربردی فیتنس و تناسب اندام را بخوانید و از ویدئوهای آموزشی تمرینات بهره‌مند شوید، پیج مجله فیت شیپ در اینستاگرام را دنبال کنید.

آیا از مکمل CLA استفاده کنیم؟

شخصاٌ فکر نمی‌کنم از دست دادن چند کیلو از وزن بدن ارزش این را داشته باشد که خطر ابتلا به بیمارهای مختلف را به جان بخریم.

اما اگر هنوز برای مصرف این مکمل اصرار دارید و یا تحت نظر مربی آن را دریافت می‌کنید بهتر است که به طور منظم آزمایش خون دهید و عملکرد کبد و سایر ارگان‌های بدن را تحت نظر پزشک قرار دهید تا به بدن خود آسیب نزنید.

و نکته آخر اینکه داشتن اندام ایده آل بسیار خوب است اما با مصرف مکمل‌ها به بیمار شدن و عواقب آن نمی‌ارزد. راه‌های بهتری مثل رعایت رژیم‌های غذایی تحت نظر متخصصین تغذیه و انجام تمرینات ورزشی وجود دارد.

به این منظور توصیه ما استفاده از اپلیکیشن هوشمند سبک است!

برای دانلود نسخه اندرویدی اپلیکیشن کلیک کنید.

برای استفاده از نسخه تحت وب اپلیکیشن (مخصوص کاربران با دستگاه آیفون) کلیک کنید.

منبع: Healthline.com: CLA (Conjugated Linoleic Acid): A Detailed Review

اگر از این مطلب خوشتان آمد، توصیه می‌کنیم تمام مطالبی که در مورد مکمل‌های غذایی قرار داده‌ایم مطالعه کنید!

درباره نویسنده

اسرا اسفندیاری

اسرا اسفندیاری

اسرا اسفندیاری هستم، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز. دوره کارشناسی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گذراندم. عضو انجمن تغذیه ایران هستم، 4 سال سابقه کار در زمینه رژیم درمانی داشته و به مباحث علمی در تغذیه و رژیم درمانی علاقه زیادی دارم.

۶۱ دیدگاه

   • سلام روزتون بخیر
    اگر این قرص تاثیری هم داشته باشد در کنار یک رژیم اصولی و تمرین مناسب اثرات خودش را نشون میدهد. همونطور هم که در مقاله مطالعه کردید نه تنها تاثیری آنچنانی نداره بلکه عوارض خطرناکی هم میتونه داشته باشد.

  • مکمل‌های مختلف رو از نظر بهتر بودن نمیشه باهم مقایسه کرد؛ هر مکملی خواص ویژه خودش رو داره و مهم اینه که در جای مناسبی استفاده بشه.
   البته در مورد اثربخشی هردوی این مکمل‌ها بحث زیادی در مراجع علمیه و اثربخشی اونا چندان به طور قطع اثبات نشده

  • من یه دوره سی ال ای مصرف کردم ّ.قبل ورزش و تاثیر خوبی دیدم ازش..البته من چاق نیستم ولی کمی پهلو داشتم که تاثیر خوبی داشت..اگه کنارش رژیم درست گرفته بشه خیلی بهترم جواب میده..فقطم قبل ورزشم یک یا دوتا قرص میخورم

   • سلام
    ممنون میشم مطالعاتی که به نظرتون درست هستند رو برای ما ارسال کنید. استقبال میکنیم و اگر درست باشه این مطلب رو هم اصلاح میکنیم.

    • من مطالعات زيادي در اين مورد داشته ام و در با دكتر كوثري ( اگر اهل ورزش باشيد حتما ايشان را مي شناسيد) هم دوره مكملها و تغذيه بطور خصوصي داشته ام. مطالب شما متاسفانه بشدت ناقص و داراي اشتباهات زيادي است. مكانيزم تاثير CLA بطور كامل متفاوت است و براي چربي شكمي خصوصا براي اكتومورفهاف از طريق تاثير بر مقاومت انسوليني است و همچنين روي ترشحات پانگراس اثر دارد و جالبتر اينكه هيچ كجا در هيچ مطالعه اي از تاثير بد روي كبد چيزي گفته نشده و نميدانم اين مطلب را شما از كجا خوانده ايد. يادآوري مكينم من مقالات ژورنال آكادمي پزشكي ورزشي را نيز دنبال ميكنم. يك زماني ليسانس شيمي گرفته ام( هرچند رشته ديگري را دنبال كرده ام ) و در خانواده داروساز دارم و البته چندين پزشك.
     مطالب شما بشدت عجيب بود. هر چند شايد شما به منابع خاصي دسترسي داريد.

     • سلام دوست عزیز ممنون از نظرتون
      چندین مطالعه ذکر کردند که این مکمل میتونه عوارض داشته باشه. البته بیشتر این مطالعات حیوانی هستند چون مطالعه‌ی عوارض یک دارو یا مکمل روی انسان راحت نیست.
      اما در یک مطالعه‌ی جالب دیگه روی انسان مشاهده شده قرص CLA حتی میتونه باعث مقاومت به انسولین و کاهش hdl بشه.
      در ضمن در قسمت منبع میتونید مطلب اصلی رو مشاهده کنید و همه ی مطالب از مقالات معتبر انتخاب شده و حتی یک خط از این مطالب نوشته‌ی شخصی و بدون منبع نیست.

    • سلام وقت بخیر من غریب به ۲هفته ست تمرین م شروع کردم و مربی من amino و cla رو هم زمان به من معرفی کردن امروز cla رو دوتا قبل تمرین ۲تا بعد تمرین استفاده کردم….
     من برای حجم و بدنسازی اقدام کردم شکم و پهلو دارم دارم تا حدودی ایا مصرف قرص cla قبل و بعد تمرین درسته ؟؟؟

     • سلام وقت شماهم بخیر
      به طور کلی مکمل cla برای چربی سوزی استفاده میشود اما دقت کنید درصورتی که رژیم غذایی و برنامه ورزشی به درستی انجام نشود تاثیر خیلی کمی دارد و این نکته هم رو هم در نظر بگیرید که فقط متخصصین تغذیه میتونن مکمل برای شما تجویز کنند و مربی ها درصورتیکه مدرک تغذیه نداشته باشند صلاحیت این کار رو ندارند. اگر با متخصص تغذیه مشورت کنید و منع مصرف نداشته باشید نحوه مصرف رو بهتون میگه ولی به طور کلی و عمومی بهتر است قبل یا همراه با وعده ی غذایی مصرف شود. من بهتون توصیه میکنم حتما به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

 • سلام به نظر شما مصرف الکارنتین با ورزش سبک در حد نیم ساعت در خانه اثری داره.من ۳ روزه الکارنتین میخورم تا قبل از این هر روز صبح با درد شدید عضلات و مفاصل از خواب بیدار میشدم و اصلا نمیتونستم بیشتر از ۱۵ دقیقه روی پاهام بایستم اما از وقتی این مکمل رو میخورم احساس میکنم خیلی انرژی گرفتم و دردا خیلی کمتر شده به نظر شما ادامه مصرف این مکمل ممکنه عوارض بدی داشته باشه و تا کی میتونم از این مکمل استفاده کنم که خطرناک نباشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • درمورد مصرف ال کارنتین حرف و حدیث زیاده و درمورد وضعیت شما هم نمیشه صحبت خاصی کرد چون باید خیلی دقیقتر وضعیت شما رو بررسی کرد.
   اما مراقب باشید که تاثیر واقعی قرص رو با تلقین ذهنی خودتون اشتباه نگیرید.
   در مورد تاثیر ال کارنتین در کنار ورزش سبک هم باید به این موضوع اشاره کنم که تاثیر قرص‌های لاغری درکنار ورزش، کاملا و کاملا بستگی به رژیم غذایی شما هم داره. در کل همه‌ی این موارد باید درست تنظیم بشن تا تاثیر خوبی ازشون ببینید.

 • فقط پیاده روی تند و شنا و قطع یک سری از غذا ها مصرف پروتیین بیشتر و اینکه روزانه یک مقدار از کالری مصرفیتان را کم کنید ، دیگه باقیشو بریزید دور اگه سلامتیتون براتون ارزش داره دنباله مکمل و دارو و اینحرفها برای چربی سوزی نرید، بخدا تن سالم یک موحبت الهیه،! قدرشو بدونید،

 • سلام
  خسته نباشید
  از مقالتون خوشم اومد دوست داشتم بدونم مصرف claبرای افرادی مثل من که وزن بالا دارن مناسبه یا نه اصلا تاثیر داره؟
  بنده وزنم۱۳۴ و قد ۱۷۵ دارم
  راستش خیلی دوست دارم لاغر بشم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام وقت بخیر
   شرط اول و آخر رژیم غذاییه
   رژیمی که درست و اصولی باشه تا کاهش وزن پایدار براتون ایجاد کنه.
   درمورد این قرص هم همونطور که داخل مطلب خوندین، اثراتش چندان چشمگیر نیست و حتی ممکنه حاوی عوارض باشه. اگر هم تاثیر مثبتی داشته باشه بدون رژیم این اثر صورت نمیگیره.

  • بهترین راه برای شما عمل جراحی معده به صورت اسلیو یا بای پس هستش … این پیشنهاد و رو تجربه اطرافیان میدم …خودم مخالف بودم ولی چند نفر دیدم عالی جواب گرفتن …نگرانم نباشید .. علم بروزه .

  • سلام من میخوام از cla استفاده کنم و دیابت نوع یک دارم و هر روزه دارم انسولین رو در چند نوبت تزریق میکنم
   آیا تداخلی پیش میاد یا خیر؟

  • دوست من باید در کنار رژیم غذایی و ورزش مصرف بشه.من مصرف کردم نتیجه خوب بود.اما کنترل کالری ورودی و ورزش مهم ترین اصل تو لاغر شدنه.مصرف پروتئین خیلی مهمه.

 • تشکر از معلومات مفید شما! به نظر شما قرضی که باعث از بین بردن بافت چربی شود و عوارض جانبی نداشته باشد موجود است؟

  • سلام
   به این صورتی که شما فرمودین خیر. بعضی قرص‌ها و مکمل‌ها هستن که در کنار رژیم خوب و ورزش، کمی سرعت رو بالا میبرن. نمیشه ازشون انتظار داشت خودشون باعث از بین رفتن بافت چربی بشن

  • بستگی داره. نمیشه اینطوری نظر داد. بستگی به رژیم غذاییتون، تمرین شما، سابقه تمرین، تیپ بدنی و خیلی پارامترهای دیگه. یه نسخه برای همه جواب نمیده و نمیتونیم پاسخ عمومی بدیم

  • بستگی به شما داره. دوره‌ای که داخلش هستین، رژیم غذاییتون، سابقه تمرین، تیپ بدنی و خیلی پارامترهای دیگه. هر دوشون در شرایطی میتونن به کار بیان

 • با سلام . من یک عمر از این از نسل جدید چربی سوزها استفاده کردم . فقط تا ۲ کیلو تاثیر داره . مردم دنبال خوابیدن و خوردن و چربی سوزی میگردن . اشتباه . ویتامین مصرف کنین و یک رژیم غذایی خوب بگیرین تا ۱۰ کیلو حد اقل در دو ماه کم میکنین . گفتم نسل جدید چربی سوزها چون در گذشته چربی سوزها حاوی افدرین بودن که الان ممنوعه . افدرین تو یک ماه منو ۸ کیلو لاغر کرد که خیلی قرص خطرناکیه . از رژیم نترسین . با لا ترین و بهترین قرص چربی سو آشپزخونه ماست . با حذف قند با چای .تمامی شیرینیجیات .نوشابه .نمک . روغن . ولی روغن زیتون اصل استفاده کنید . تو دوماه ۱۰ کیلو کم میشه .

 • برنج روزی ۵ قاشق نان سفید ممنوع. نان سبوس دار یا جو در هر وعده به اندازه کف دست . گشنگیمونو باید با سفیده تخم مرغ و کلم و کاهو و سیب برطرف کنیم .

  • ممنون بابت پیشنهاداتتون ولی بر اساس وزن و شرایط هر فرد میزان و مقدار این مواد متفاوته و یک نسخه یکسان وجود نداره

 • سلام من از سی ال ای استفاده میکنم و. بدنسازی هم کار میکنم بهترین زمان برایه مصرفش چطوریه ینی قبل ناهار یا بعدش یا چطوری
  میشه توضیح بدین

  • سلام روزتون بخیر
   مصرف خودسرانه داروهای لاغری اصلا توصیه نمیشه چون همونطور که مطالعه کردید میتونه عوارض داشته باشه. حتما این قرص هارو پزشک باید تجویز کنه و دستور العمل مصرفش رو بهتون بگه.

 • سلام.من سه ماهه با ال کارنیتین وزن کم کردم قدم ۱۸۶بود وزنم۸۹۷الان وزنم رسیده به ۸۰البته با تمرینات فشرده ورژیم غذایی…الان میخوام cla بخورم حالا نمیدونم مصرف ال کارنیتینو باید قطع کنم یا ن باهم ادامه بدم اینارو؟؟؟؟نکته دیگ ایم ک هست من وزنم مناسه فقط ی سری چربی موضعی هس مثه زیر شکم و یکم پهلو الان فقط میخوام سایز کم کنم مصرف این قرص تاثیرش رو این چربیا چطوره؟؟؟

  • سلام روزتون بخیر
   قطعا این نتیجه عالی‌ای که گرفتید بخش بزرگیش به خاطر تمرینات و رژیم غذاییتون بوده؛ بهتون تبریک میگم. اما در مورد سوالتون مقاالات ضد و نقیضی در مورد چربی‌سوز بودن CLA در ناحیه پهلو و زیر شکمی وجود دارد؛ ال کارنتین هم که چندان خاصیت چربیسوزی در این مرحله نداره. بهتون پیشنهاد میکنم با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا شرایط شما رو مورد بررسی قرار بده و بهترین انتخاب رو پیش روی شما بذاره.

 • اگه لاغری سریع و بی دردسر میخواید، بدونید که قرص و چربی سوز تنهایی نمیتونه براتون معجزه کنه. یه رژیم خوب داشته باشید با ورزش زیاد. مثلا روزی دو نوبت تمرین کنید مخصوصا تمرین اینتروال و تمرین بدنسازی. مطمئن باشید تا ماهی ۷ کیلو هم میتونید کاهش چربی داشته باشید بدون هیچ قرص و چربی سوزی.

  • بسیار عالی ممنون از نظرتون
   البته بهتره کمی مراقب باشیم نسبت به رژیم سریع و افراطی و سعی کنیم با سرعت ملایم، اما پیوسته به لاغری برسیم

 • سلام
  من دارو لوازتن، اترواستاتین و قرص برای سنگ کیسه صفرا استفاده میکنم
  آیا استفاده از این قرص تداخل دارویی با داروهای مصرفی من دارد یا خیر؟

  • سلام . به نظر من روش کاهش وزن و چربی سوزی مثل یک پازل هست که باید درست چیده بشن . روشهای تغذیه افراد با هم متفاوت هستند قطعا هر فردی باید بهترین شناخت و از بدن و شرایط مزاجی خود داشته باشد چه از لحاظ فیزیکی و روانی . داشتن اراده قوی در استفاده از خوراکی های ممنوعه و انجام حرکات ورزشی . صبر و حوصله بسیار تا بتونیم عوارض رو به حداقل برسونیم . سعی کنیم تعداد وعده های غذایی رو در روز بیشتر کنیم با حجم کمتری تا بتونیم حالت ارتجاعی معده رو کاهش بدیم .و بدن رو همیشه در حالت سوخت و ساز قرار بدیم از خوردن غذاهای نفاخ پرهیز کنیم . باد معده رو نگه نداریم . مصرف آب رو بالا ببریم . به پوست بدن فرصت دهیم تا خودش و باشرایط کاهش سایز و وزن مطابقت بده که در آینده بدن زیبا تری داشته باشیم . هیچ وقت به روش تغذیه گذشته بر نگردیم . پروتیین بیشتری مصرف کنیم . بدن رو هیچ وقت در حالت ضعف قرار ندیم . لاغری و کاهش وزن به نخوردن نیست . باید تکنیک و تاکتیک داشت تا نتیجه خوبی داشته باشه . موفق باشید و صبور صبور صبور

   • عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی. بله درست می فرمایید. برای کاهش وزن باید یک سبک زندگی سالم و اصولی رو پیش گرفت و صرفا محروم شدن از غذا راه درست نیست. ممنون از کامنت خوبتون

  • عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی. بهتره مصرف نکنین چون دیده شده که این مکمل می تونه باعث افزایش بیشتر این آنزیم بشه.

  • سلام روزتون بخیر
   بسیاری از سوالات نیاز به اطلاعات دقیقتری دارند که بدون دونستن اونها به هیچ وجه امکان پاسخگویی صحیح و علمی نیست.

دیدگاهی بگذارید