تمرین چربی سوزی

نکات مهم چربی سوزی

چربی سوزی در بدنسازی - فیت شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

آنچه در این مقاله از مجله فیت شیپ می‌خوانید:

 • چگونه چربی های موضعی را از بین ببریم؟
 • آیا در فرآیند عرق کردن چربی سوزی رخ می دهد؟؟
 • چربی سوزی چه زمانی رخ می دهد؟

چگونه چربی های موضعی را از بین ببریم؟

در اثر اضافه شدن وزن، چربي در مناطق خاصي از بدن ما انباشته مي‌شود و تنها راه تغيير حجم چربي در يک منطقه خاص، تغييرعادات غذايي و تمرینات هوازی است.

با رعايت يک رژيم لاغری اصولی و علمی، چربي بدن مي‌سوزد .اين رژيم لاغری، يک رژيم كلی برای تمام بدن است نه فقط برای يک قسمت از آن.

پیشنهاد فیت شیپ : با استفاده از متخصصان تغذیه فیت شیپ ، می توانید به یک رژیم لاغری اصولی و مناسب دست پیدا کنید. برای دریافت برنامه به لینک ” باشگاه مجازی فیت شیپ ” مراجعه کنید.

اگر چربی در منطقه ران جمع شده باشد، با اجرای رژيم لاغري به مرور ران‌ها متناسب مي‌شوند ولی انجام اين امر در يک شب امكان‌پذير نيست. پس فردي كه رژيم لاغری مي‌گيرد، بايد صبر و حوصله فراوانی داشته باشد.

يك رژيم متعادل و مناسب، رژيمی است كه مقادير بالايی ميوه و سبزی و كربوهيدرات های پيچيده داشته باشد ومقدار چربی آن كم باشد و نياز پروتئين بدن را تامين كند. به یاد داشته باشید که هیچ راهی وجود ندارد که چربی‌های بخش خاصی را بیشتر بسوزانید.

این تصور غلط است که باید برای از بین بردن چربی‌های ناحیه شکمی، باید هر روز حرکت شکم را تکرار کرد.

در واقع شما با انجام آن به عضلات شکم خود فشار وارد می‌کنید و آن را تقویت می‌کنید در حالی که چربی‌های آن ناحیه مورد فشار قرار نمی‌گیرند و چربی‌سوزی هم اتفاق نمی‌افتد.عضله شکم مانند هر عضله دیگری نیاز به استراحت و ریکاوری دارد.

پیشنهاد مطالعه:  منابع امگا 3 و خواص بی‌نظیر آن

با علم به اینکه عضله در استراحت رشد می‌کند اگر شما به این عضله امکان استراحت ندهید نه تنها نتیجه مطلوبی نمی گیرید بلکه ممکن است باعث تخریب سلول های عضلانی شوید.

پیشنهاد مطالعه : برای اطلاع از اهمیت استراحت بعد از ورزش، مطلب ” ریکاوری بدن بعد از ورزش ” را مطالعه کنید.

آیا در فرآیند عرق کردن چربی سوزی رخ می دهد؟؟

چربی سوزی ، فیت شیپ

وقتی فعالیت می‌کنیم، عضلات بدن گرما آزاد می کنند. از آنجا که دمای بدن ما 37 درجه سانتیگراد می باشد و باید در همین حد ثابت بماند، بدن ما آب اضافی خود را از طریق مجرا های پوستی به روی پوست هدایت می‌کند و این آب با تبخیر شدن روی پوست موجب پایین آمدن دمای بدن می شود.

در واقع عرق کردن به طور کلی در پی بالا رفتن دمای بدن صورت می گیرد، چه در اثر فعالیت و چربی سوزی باشد، چه نباشد. مثلا فرقی نمی کند که زیر آفتاب در دمای 40 درجه نشسته باشید یا در سونا عرق کنید.

به عبارتی می توان گفت عرق کردن می تواند در نتیجه فعالیت و چربی سوزی باشد اما دلیل آن نیست. پس در اینجا می رسیم به یک باور غلط که خیلی از مردم و ورزشکاران مسموم این باور غلط هستند و حتی برخی از مربیان هنوز هم طرفدار این باور غلط و بی‌اساس هستند، آن هم عرق کردن به هر قیمتی برای چربی سوزی. مثل استفاده از کمربند های گرمایشی، بستن کیسه به دور شکم در هنگام تمرین و ایجاد گرما و تعریق، استفاده از سونا و…

البته انجام چنین اقداماتی می تواند موجب کاهش وزن شود اما این کاهش وزن حاصل از دست دادن آب بدن است نه چربی، که با کنار گذاشتن این اقدامات و مصرف آب به صورت طبیعی، این وزن از دست رفته بازمی‌گردد. علاوه بر این، از دست دادن آب بدن به صورت غیرطبیعی و زیادی (مثلا با انجام اقدامات فوق) ممکن است برای برخی فرآیندهای بدن به‌خصوص متابولیسم سلولی که نیاز به آب دارد، ایجاد مشکل کند و باعث کاهش متابولیسم و چربی سوزی شود.

پیشنهاد مطالعه:  آشنایی با ورزش تیاریکس یا تی‌آر‌ایکس (TRX) و فواید آن

چربی سوزی چه زمانی رخ می دهد؟

فرآیند چربی سوزی نیاز به اکسیژن داشته از این رو تمرینات هوازی در تسهیل این امر بدیهی می باشد. زمان انجام تمرینات هوازی بسیار اهمیت دارد در صورتی که اگر به موقع انجام نشود نتیجه خوبی حاصل نمی شود. تمرین با وزنه از نوع تمرینات بی هوازی است و از منابع کربوهیدرات استفاده می کند، در حالی که چربی سوزی یک فرآیند هوازی است و برای اکسیداسیون چربی به اکسیژن نیاز داریم.

اگر قبل از تمرینات بدنسازی، تمرینات هوازی انجام دهیم، در واقع منابع کربوهیدرات بدن خود را که منبع اصلی برای تامین انرژی عضلات در هنگام تمرین با وزنه می‌باشد را مصرف کرده و سپس تمرینات بدنسازی انجام می‌دهید. از آنجاکه ذخایر کربوهیدراتی خالی است و چون تمرین بی هوازی است، بدن سراغ چربی سوزی نمی‌رود و از تخریب ماهیچه، سوخت مورد نیاز را تامین می‌کند که این بدترین اتفاق ممکن است. اما اگر به ترتیب اول کار با وزنه را انجام دهیم و سپس سراغ تمرینات هوازی برویم، چون بعد از کار با وزنه ذخایر کربوهیدراتی خالی است، بدن به فاز چربی سوزی می‌رود.

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۱۳ دیدگاه

 • درسته که انسولین باعث توقف چربی سوزی و چرخه ی لیپولیز میشه؟ خب اینجوری باشه که خیلی وقتا نمیتونیم چربی سوزی کنیم. مثل وقتی که میخوایم بریم باشگاه

  • با سلام
   بله کاملا صحیح است.زیرا ترشح انسولین طی فرایند هایی سبب غیر فعال شدن آنزیم HSL میگردد که این آنزیم نقش اساسی در تجزیه FFA ها دارد.
   در نتیجه توصیه میشود اگر هدف از فعالیت ورزشی کاهش وزن است, حداقل یک ساعت قبل از فعالیت و نیم ساعت پس از فعالیت از کربوهیدرات ها استفاده نشود تا سطح انسولین خون بالا نرود.

  • اطلاعاتتون اشتباهه منبع تون برای ارائه ی این مطالب چیه؟
   دارید میگید چربی سوزی یک فرایند هوازی است و برای اکسیداسیون به اکسیژن نیازه
   بعد مگید فعالیت هوازی رو قبل از تمرین انجام بدید کربوهیدرات بسوزه سیستم انرژی سوئیچ بشه رو چربی سوزی؟!!
   بعد تعریفتون از فعالیت هوازی چیه؟

   • سلام وقتتون بخیر
    دقت کنید دوست عزیز گفتیم انجام هوازی قبل از کار با وزنه خوب نیس و بدترین کار ممکن است و هوازی را بعد بی هوازی (وزنه) انجام دهید.

 • سلام. من تو خونه ورزش میکنم برای چربی سوزی. تا الان فکر میکردم اگه مثلا کولر خاموش باشه و اتاق گرم باشه بهتره چون این گرما باعث میشد قشنگ خیس عرق بشم. ولی با این مطلبی که خوندم متوجه شدم که ربطی نداره. و من میتونم کولر رو روشن بزارم و تو یه هوای خنک و نرمال ورزش کنم. درسته؟درست متوجه شدم؟

  • سلام روزتون بخیر
   افزایش دمای اتاق برای کاهش چربی بیشتر، یک تفکر اشتباه هست. از طرفی روشن بودن کولر و انجام ورزش باعث سرماخوردگی و آسیب دیدن بدن میشه ولی اتاق باید تهویه خوبی داشته باشه و اینکه زمان تمرین به کاهش چربی تاثیر مثبت میگذاره.

  • بله فقط باید دمای بدن و ضربان قلب بالا بره و بیشتر چربی بصورت دی اکسید کربن از بدن خارج میشود پس دم بازدم زیاد داشته باشید

   • اصلا قشنگ نیست که انقدر ساده بی احترامی کنیم به دیگران. اتفاقا سوال که ایشون پرسیدن موردیه که خیلی ها دارن انجام میدن. قرار نیست همه تو تمام زمینه ها متخصص باشن.

دیدگاهی بگذارید