تمرین نکته های ریز ورزشی

۵ گام برای بدنسازی افراد لاغر (تیپ بدنی اکتومورف)

بدنسازی افراد لاغر (تیپ بدنی اکتومورف)- فیت شیپ
مجله فیت شیپ
مقاله‌ای اختصاصی از مجله فیت شیپ

مردان لاغر، یا افرادی که فرم بدنی اصطلاحاً اکتومورف دارند، بدنشان تمایل به سوزاندن کالری بیشتری داشته و متابولیسم بدنی بالایی دارند. در نتیجه باید زمان زیادی را برای وزن‌گیری و به دست‌آوردن تودهٔ عضلانی صرف کنند؛ به همین دلیل این مطلب را به بدنسازی افراد لاغر (تیپ بدنی اکتومورف) اختصاص دادیم.

اگر شما لاغر هستید، باید بدانید که در تلاش برای داشتن وزنی مناسب و دستیابی به قدرت و اندازهٔ مناسب ماهیچه‌ای تنها نیستید.

آنچه در این مقاله از مجله فیت‌شیپ می‌خوانید:

 • چگونگی افزایش وزن و بدنسازی برای افراد لاغر
 • بدنسازی برای افراد لاغر و گام‌هایی که باید طی شود
 • بهترین مکمل‌ها برای بدنسازی افراد لاغر (اکتومورف)
 • هشدارهایی برای بدنسازی افراد لاغر

چگونگی افزایش وزن و بدنسازی برای افراد لاغر

بسیاری از مردانی که به طور طبیعی لاغر هستند برای بالا بردن تودهٔ بدنی خود دورهٔ سختی را سپری می‌کنند. اگر شما لاغر هستید و می‌خواهید قوی‌تر شده و عضلات را به فرم بدنی خود اضافه کنید، می‌توانید با پیروی از یک دورهٔ تمرینی بدنسازی که برای بدن شما مناسب است به موفقیت برسید.

خوشبختانه، ترکیبی از ایجاد تغییرات در سبک زندگی، برنامه‌های تغذیه‌ای و برنامه‌های تمرینی می‌تواند به شما در افزایش وزن و افزایش سرعت عضله‌سازی کمک کند.

پیشنهاد مطالعه : ما در مطلب “استایل بدنی خود را بشناسید!” تمامی حالات بدنی از جمله همین اکتومورف را بررسی کرده‌ایم و خصوصیات آن‌ها را شرح داده‌ایم. بد نیست به این مطلب هم نگاهی بیندازید تا بیشتر در جریان خصوصیات تیپ‌های بدنی قرار بگیرید.

بدنسازی برای افراد لاغر و گام‌هایی که باید طی شود

بدنسازی برای افراد لاغر و گام‌هایی که باید طی شود- فیت شیپ

. گام اول

ورزش‌های هوازی را کاهش دهید یا در صورت صلاحدید مربی حذف کنید.

تمرینات هوازی می‌توانند تلاش‌های شما برای وزن‌گیری و عضله‌سازی را بی‌ثمر کنند، زیرا این تمرینات می‌توانند کالری اضافی که بدن شما برای افزایش وزن نیاز دارد را بسوزانند.
اگر نمی‌خواهید به طور کامل برنامهٔ تمرینات هوازی خود را قطع کنید، تعداد دفعات انجام آن‌ها را تا حد ممکن محدود کنید و طول هر جلسه تمرین را تا کمتر از ۴۵ دقیقه حفظ کنید. در ضمن متخصص تغذیه شما حتماً باید زمان و شدت تمرینات هوازی شما را بداند تا کالری مصرفی آن را محاسبه کند.

. گام دوم

گام دوم بدنسازی افراد لاغر، رسیدگی به تغذیه است که باید پارامترهای زیر را در آن لحاظ کنید.

1. کالری دریافتی خود را افزایش دهید.

اگر می‌خواهید وزن خود را افزایش دهید، فرمول اصلی این است که مصرف کالری شما بیشتر از مقدار کالری باشد که می‌سوزانید.

اکتومورف‌ها تمایل بیشتری به سوزاندن کالری در زمان کم دارند و این موضوع، وزن‌گیری و عضله‌سازی این افراد را مشکل می‌سازد.

شما می‌توانید یک وعدهٔ غذایی اضافی یا غذاهایی با کالری اضافی به رژیم غذایی روزانهٔ خود اضافه کنید تا بتوانید مقدار کالری که از طریق بلند کردن وزنه‌ها می‌سوزانید را جبران کنید.

2. غذای بیشتری بخورید.

بدن شما برای وزن‌گیری و رشد ماهیچه‌ها به کالری بیشتری نیاز دارد. با اضافه کردن ۵۰۰ کالری به رژیم غذایی روزانهٔ خود شروع کنید و اگر باز هم از افزایش وزن خود راضی نبودید این افزودن کالری را به مرور بیشتر کنید.

نمونه‌هایی از تنقلات ۵۰۰ کالری شامل موارد زیر می باشد:

نصف فنجان بادام مخلوط با یک چهارم فنجان زغال اخته (کرانبری) خشک شده یا یک قاشق کامل گندم همراه با چند قاشق غذاخوری کرهٔ بادام زمینی و نصف موز

3. غذاهای غنی از پروتئین و غذاهایی با چربی سالم میل کنید.

چربی‌های اشباع نشده را برای منبع انرژی خود انتخاب کنید. ۶ تا ۸ گرم پروتئین به ازای هر پوند وزن بدن خود در روز مصرف کنید. بنابراین اگر شما ۱۵۰ پوند وزن داشته باشید، باید روزانه ۹۰ تا ۱۲۰ گرم پروتئین مصرف کنید.

برای نتیجهٔ بهتر، گوشت‌های بدون چربی مثل ماهی و مواد غذایی غنی از انرژی مثل مغزها و آووکادو را امتحان کنید.

نکته مهمی که درمورد گام دوم (تغذیه) باید به آن توجه کرد، این است که مصرف زیاد غذا و مخصوصاً غذاهای چرب، باید کنترل شده و از منابع سالم باشد. زیرا بی احتیاطی در مصرف آن می‌تواند ریسک بیماری‌های قلبی و یا حتی دیابت را افزایش دهد. به همین جهت توصیه می‌کنیم از متخصص تغذیه برنامه غذایی مخصوص بدنسازی دریافت کنید.

برای دریافت برنامه غذایی مناسب، می توانید از متخصصین تغذیه فیت شیپ کمک بگیرید. برای این کار به ” باشگاه مجازی فیت شیپ ” مراجعه کنید.

. گام سوم

گام سوم مربوط به اقداماتی است که باید در تمرین خود لحاظ کنید. این گام نیز به موارد زیر تقسیم بندی می‌شود:

1. در هنگام تمرین، وزنه‌های سنگین‌تر را بلند کنید.

انجمن ورزش آمریکا توصیه می‌کند برای افزایش بهینهٔ اندازهٔ عضلات، از وزنه‌های سنگین‌تر استفاده شود ولی تکرار تنها ۶ تا ۱۲ بار در هر ست کافی است.

سه تا پنج ست از تمریناتی که بزرگترین گروه‌های عضلانی بدن شما را هدف قرار می‌دهد، مانند پرس سینه برای عضلات سینه و اسکات برای عضلات چهارسر می‌تواند به خوبی بر این عضلات تأثیر بگذارد.

کالج وزرش‌های پزشکی آمریکا توصیه می‌کند که بزرگسالان برای افزایش سلامت خود، تمرینات بدنسازی را به صورت ۲ بار درهفته با انجام ۸ تا ۱۰ تمرین قدرتی و در هر تمرین ست‌هایی با ۸ تا ۱۲ تکرار داشته باشند.

افراد لاغر، برای افزایش قدرت عضلانی و حجم‌گیری باید تعداد کمتری از تکرارها را با استفاده از وزنه‌های سنگین‌تر انجام دهند. برای مثال، این افراد باید به جای انجام تمرینات با وزنهٔ ۱۵ کیلوگرمی و ست‌های ۱۰ تایی، از وزنه‌های ۲۵ کیلوگرمی استفاده کنند و در هر ست چهار تا شش تکرار داشته باشند.

2. تمام عضلات را درگیر کنید.

تمام عضلات را درگیر کنید.- فیت شیپ

سعی کنید از برنامهٔ بدنسازی مناسبی که تمام گروه‌های عضلانی اصلی شامل بازوها، شانه‌ها، عضلات پشتی، پاها و ماهیچه‌های قفسهٔ سینه را شامل می‌شود، استفاده کنید.

وزنه‌های آزاد، مانند دنبل و هالتر، می‌توانند تمرینات چالش برانگیزی را ارائه دهند و همچنین تعادل را بهبود بخشند. مردان لاغر باید از وزنه‌های سنگین با تکرار کم استفاده کنند و تمریناتی مانند پرس سینه، اسکات و لانگس را در برنامهٔ عضله‌سازی خود قرار دهند.

هنگام استفاده از وزنه‌های سنگین با هالترهای بزرگ، توجه داشته باشید که از وزنه‌های خیلی سنگینی که نمی‌توانید آنها را بلند کنید یا هنگام بلند کردن آنها احساس درد می‌کنید، استفاده نکنید.

3. کار با دستگاه به اندازه وزنه‌های آزاد مهم هستند.

دستگاه‌های بدن‌سازی به طور کلی هدایت بیشتری نسبت به وزنه‌های آزاد دارند و می‌توانند تمام عضلات اصلی شما را به کار بگیرند.

همانند وزنه‌های آزاد، اگر می‌خواهید عضله بسازید و حجم بدنی خود را افزایش دهید، وزنه‌های سنگین‌تر با تعداد تکرار کمتر را انجام دهید.

بعضی از تمرینات بدنسازی که با دستگاه‌های وزنه برداری انجام می‌شوند عبارتند از:

 • پرس سینه
 • پرس شانه
 • پرس پا

اگر نمی‌دانید چطور با یک دستگاه کار کنید، از مربی خود کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه : ما قبلاً در مطلبی مفصل “مقایسه وزنه‌های آزاد با دستگاه‌های بدنسازی” را انجام داده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

. گام چهارم

برای تمرین دوباره، ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کنید. این فاز ریکاوری بعد از ورزش است که عضلات شما را قوی‌تر و بزرگ‌تر می‌کند نه دقیقاً زمان ورزش. اگر این زمان را در بین جلسات بدنسازی به بدن خود ندهید، بدن شما قابلیت خود را برای بزرگ و قوی‌تر شدن از دست خواهد داد.

. گام پنجم و نهایی

در گام انتهایی دستورالعمل بدنسازی برای افراد لاغر باید بگوییم که بیشتر بخوابید!

هنگامی که شما در خواب هستید، بدن شما اصلاحاتی را که پس از فشار تمرینات نیاز داشته است، بهتر اعمال می‌کند. برای مثال، غدهٔ هیپوفیز مغز شما هورمون رشدی را که مسئول ترمیم و رشد عضلات است را در هنگام خواب آزاد می‌کند.

برای گرفتن بهترین نتیجه و افزایش وزن بهتر، هر شب حداقل ۷ ساعت خواب را در نظر بگیرید.

بهترین مکمل‌ها برای بدنسازی افراد لاغر (اکتومورف)

بهترین مکمل‌ها برای بدنسازی افراد لاغر (اکتومورف)- فیت شیپ

مکمل‌ها ممکن است مؤثر باشند ولی اگر فردی لاغر هستید، تمرین زیاد و تغذیهٔ مناسب، به احتمال زیاد کمک بیشتری به شما برای داشتن توده‌ای عضلانی و ساختار ماهیچه‌ای می‌کند.

چه مکمل‌هایی می‌توانند مؤثر باشند؟

فروش مکمل‌هایی که برای عضله‌سازی به کار می‌روند، کسب و کار پررونقی را ایجاد کرده است و افرادی که به باشگاه می‌روند عموماً از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند. ورزشکاران ممکن است بخشی از عضله‌سازی خود را مدیون این مکمل‌ها باشند.

چندین تحقیق علمی از جمله مقالهٔ چاپ شده در مجلهٔ nutrition در سال ۲۰۱۳، نشان داده است که مکمل‌های پروتئینی می‌توانند تودهٔ عضلانی و عملکرد ورزشی را افزایش دهند. در افرادی که مرتب کار می‌کنند این مکمل‌ها همچنین می‌توانند قدرت را در ورزش‌های هوازی و بی‌هوازی افزایش دهند.

اگر شما فردی لاغر هستید، ممکن است بخواهید تمرینات خود را با یک پودر پروتئین وی یا کازئین تکمیل کنید. هر دو حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای رشد و ترمیم عضلات هستند. اگر گیاهخوار هستید یا دچار بیماری عدم تحمل لاکتوز هستید، می‌توانید از پودر سویا استفاده کنید و تمام اسیدهای آمینهٔ ضروری را دریافت کنید.

پیشنهاد مطالعه : برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروتئین وی، می توانید به مطلبی با عنوان “فواید و عوارض مصرف پروتئین وی ایزوله” که قبلا در سایت منتشر شده است، مراجعه کنید.

کراتین یکی دیگر از گزینه‌های هوشمندانه است. در سال ۲۰۱۳، در مجلهٔ انجمن بین المللی تغذیه ورزشی منتشر شده است که کراتین می‌تواند حجم عضلانی و اندازهٔ فیبر عضله را افزایش دهد، صرف نظر از اینکه تمرین‌کنندگان قبل یا بعد از تمرین آن را مصرف می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه : برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل کراتین، می توانید به مطلبی با عنوان ” کراتین چیست و چه تاثیری دارد؟ ” که قبلا در سایت منتشر شده است، مراجعه کنید.

آمینواسیدهای زنجیره‌ای به نام BCAAs نیز ممکن است سنتز پروتئین عضله را سرعت بخشند.

محدودیت‌های مصرف مکمل

در فرآیند عضله‌سازی، تمرین بسیار مهم‌تر از مصرف مکمل‌ها یا حتی پروتئین غذایی است. دریافت پروتئین کافی برای ایجاد یک بدن عضلانی ضروری است، اما طبق مطالعات انجام شده توسط دونالد هانسروس، اکثر آمریکایی‌ها با اینکه با مصرف مکمل‌ها، پروتئین کافی یا حتی بیشتر از نیاز دریافت می‌کنند، ولی تودهٔ عضلانی قابل توجهی به دست نمی‌آورند. همچنین نشان داده شده است که غذاهای دارای پروتئین با کیفیت بالا برای رشد عضلات مفیدتر از مصرف مکمل‌های پروتئینی است.

برای عضله سازی، ابتدا یک برنامهٔ آموزشی صحیح و متعادل همراه با رژیمی غنی از پروتئین ایجاد کنید، سپس اگر هنوز به مکمل علاقه دارید، قبل از اینکه از آن‌ها استفاده کنید، با پزشک یا متخصص تغذیهٔ خود مشورت کنید. در این صورت اگر برنامه غذایی شما نتواند نیازهای بدن شما را تأمین کند، متخصص تغذیه مکمل را با رعایت اصول سلامتی در برنامه شما جای می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه : برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغذیه و عضله سازی، می توانید به مطلبی با عنوان “۲۱ غذا برای عضله سازی و افزایش حجم” که قبلا در سایت منتشر شده است، مراجعه کنید.

هشدارهایی برای بدنسازی افراد لاغر

قبل از تغییر رژیم غذایی یا شروع یک برنامهٔ ورزشی جدید با پزشک خود صحبت کنید. بدن هر فرد متفاوت است و شرایط پزشکی ممکن است بر توانایی شما در تمرین یا افزایش وزن تأثیر بگذارد. شرایط خاصی از سلامتی، مانند پرکاری تیروئید، می‌تواند سبب کاهش وزن یا آتروفی عضلانی شود.‌

هنگامی که یک برنامهٔ بدنسازی را شروع می‌کنید، برای عضله‌سازی به وزنه‌های سنگین‌تر نیاز دارید.

اولین تمرینات خود را با وزنه‌های خیلی سنگین شروع نکنید، زیرا احتمال دارد عضله را پاره کنید.

اگر احساس درد شدید یا پایدار در هنگام وزنه‌برداری دارید، بلافاصله متوقف شوید و با پزشک خود مشورت کنید.

Refrences:
www.livestrong.com:Weight Training Routines for Skinny Men
www.livestrong.com:How to Gain Weight & Muscle for Skinny Men
www.livestrong.com:The Best Supplements for Skinny Guys

درباره نویسنده

مجله فیت شیپ

مجله فیت شیپ

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

۱۰۲ دیدگاه

    • سلام روزتون بخیر
     اگر هدف فعالیت ورزشی عادی باشه و قهرمانی خاصی رو مد نظر نداشته باشیم بله برای استراحت و ریکاوری بین هر روز تمرینی بهتر است دو روز فاصله باشد.

   • سلام.خسته نباشید..ببخشید من تا حالا اصلا باشگاه نرفتمه..میخوام از حالا شروع کنم..بدن من هم لاغره…لطفا یک برنامه ی تمرینی .و تغذیه مناسب بهم بدید

    • سلام سلامت باشید… برای دریافت مشاوره و راهنمایی درمورد دریافت برنامه غذایی و ورزشی با شماره ۰۹۳۷۴۱۵۲۰۸۳ تماس بگیرید یا به همین شماره از طریق تلگرام پیام بدید. همکاران من راهنماییتون میکنند.

    • سلام برای پونزده‌کیلوافرایش وزن دریک یادوماه ایابا مکمل‌+ورزش میشه به این رقمه کمبود وزن رسید؟

     • سلام ، با یک رژیم پرکالری در ماه میتوانید بین ۴تا ۵ کیلو گرم افزایش وزن داشته باشید وافزایش وزن بیشتر از ۵ کیلوگرم در ماه معمولا توصیه نمیشود مگر در شرایط خاص.

     • مطالب شما عالی هستند.
      یه برنامه کامل برای سن ۱۵ تا ۱۷ میشه معرفی کنید یا بفرستید.

     • سلام روزتون بخیر سلامت باشید
      شما میتونید در اپلیکیشن “سبک” برنامه تمرینی مخصوص خودتون رو دریافت کنید. سبک رو از پلی استور و سیب اپ میتونید دانلود کنید.

 • سلام خدا قوت … مطالبتون عالیه…ببخشید میخواستم‌بپرسم‌من‌که پایین تنم لاغرتره تا بالاتنه باید دو روز در هفته پاهامو تمرین بدم یا همون‌یه بار کافیه؟؟؟ممنون میشم ج بدی.

  • بستگی به خیلی مسائل مختلفی داره مثل تیپ بدنی شما، تقسیم عضلات در روزهای تمرینی و … .
   اما گاهی اوقات مربی ممکنه براتون همینطوری برنامه رو طراحی کنه و به عضلات پا بیشتر تمرین بده. درهر صورت بهتره طبق برنامه یه مربی عمل کنید و برنامه ریزی رو کامل بهش بسپرید. در صورتی که نیاز به برنامه ورزشی دارید میتونم بهتون کمک کنم.

   • سلام خسته نباشید…
    من بدنم لاغره برنامه ورزشی مناسب میخوام…
    سن : ۱۵
    قد : ۱۶۵
    وزن : ۵۰
    ممنون میشم کمکم کنید

    • سلام روزتون بخیر سلامت باشید
     شما میتونید در اپلیکیشن “سبک” برنامه تمرینی مخصوص خودتون رو دریافت کنید. سبک رو از پلی استور و سیب اپ میتونید دانلود کنید.

 • با سلام. من یه شخص لاغرم با بیست سال سن وپنجاه و شش کیلو وزن و صد و هفتادو سه قد..
  چطوری میتونم به وزن ایده ال برسم…
  ممنون میشم راهنماییم کنید

   • سلام من یه شخص لاغرم با ۲۱سال سن و ۵۳کیلو وزن و صدو هفتادو دو قد چطور میتونم به فیزیک بدنی مناسبم برسم

    • سلام.
     با تمرین و یک برنامه غذایی خوب میشه تا حد ممکن به تناسب اندام رسید. قاعدتا ژنتیک و استعداد بدنی نقش مهمی در این فرایند داره اما بهرحال کاری که میتونید بکنید اینه که با یک برنامه غذایی و تمرینی خوب تا حد ممکن به هدفتون برسید.
     برای دریافت برنامه میتونید در ساعات کاری (بین ۹ صبح تا ۱۶) با این شماره تماس بگیرید یا به تلگرام پیام بدید. همکاران راهنماییتون میکنن. ۰۹۳۷۴۱۵۲۰۸۳

 • خیلی سخته بدنسازی برای ما اکتومورف ها
  خوشبحال اونا که مزومورف یا اندومورف هستن. خدایی تا وزنه میزنن حجم میگیرن

  • اره باید باسنت پاره بشه تا یکم حجم بگیری تازه دوروز هم غذا خوب نخوری ب هردلیل هرچی حجم گرفتی ب فنا میره

 • سلام خسته نباشید من یک دختر۲۵ساله هستم از برج ۹سال ۹۷شروع به ورزش در رشته ی بدنسازی کردم خیلی لاغرم و سخت حجم میگیرم و الان کلی سوال دارم اما اینجا نمیتونم بپرسم نمیدونم چطوری میتونم توی تلگرام سوالاتم رو ازتون بپرسم اما من آیدی خودم رو میدم و منتظرشما میمونم.m_gity

  • سلام خسته نباشید من یه پسر لاغر ۱۴ ساله با زن ۴۸کیلو هستم میخام بدنی ورزیده داشته باشم آیا تو این سن مناسبه برم

  • سلام مطالبی که گذاشتین عالی بود من وزن متوسط دارم چه تیپ بدنی دارم فقط یه سه چار کیلو کمبود وزن دارم قد۱۶۸و وزن۵۵و دستانم توپر و کاملا عضلانی شدند و سینه ها سه بار قبل شروع ورزش شده لطفا بگید تیپ بدنی من اکتومورف ینی لاغر یا… است.

 • عرض سلام و خسته نباشید.من قدم ۱۸۵ هستش و وزنم ۵۶ کیلو.سنم هم ۱۶ سال هستش.بنظرتون پروتئین وی مصرف کنم کمکم میکنه؟

  • سلام
   اصلا مشخص نیست
   شاید هیچ تاثیری براتون نداشته باشه. مهمترین مسئله اینه که باید رژیم غذایی داشته باشید. اگر رژیم پاسخگوی نیاز شما نبود، اون موقع میشه از پروتئین هم استفاده کرد. بهتره سراغ یک رژیم خوب برید

  • سلام سلامت باشید
   آیا شما ورزش هم میکنید؟؟‌ اگر اره چه ورزشی؟‌ ولی در حالت کلی باید مقدار پروتئین و کربوهیدرات رژیم غذاییتون رو به صورت کنترل شده و متناسب با فعالیت بدنیتون افزایش دهید تا باعث افزایش حجم عضلات بدنتون شود. علاوه بر اون در همین مجله مطلبی با عنوان ۱۱ راهکار برای افزایش بدنی منتشر شده که پیشنهاد میکنم مطالعه کنید.

   • سلام خسته نباشید من ۱۷سالمه اخر شهریور ماه ۱۸ساله میشم میخاستم بدونم که من میتونم از کراتین یا از پروتئین های حجم دهنده استفاده کنم ؟بعدشم اینکه من لاغر هستم قدم۱۶۸و۴۸کیلو هستم فرم بدنم تا حدی عضله سازی کرده میخاستم ببینم چطور میتونم وزنمو ببرم بالا . این ۰۹۲۲۲۶۴۷۰۸۱شماره تلگراممه منتظرم

    • سلام سلامت باشید
     با این اطلاعات کم از شما نمیتونم اظهار نظری کنم حتما باید یک متخصص تغذیه تمام شرایط شما از نظر شرایط فعلی، نوع و شدت تمرین، برنامه غذایی و … با انجام آزمایش‌ها و تست‌ها برای مصرف مکمل‌ها بررسی کنه. و اینکه برای افزایش وزن شما میتونید با یک تغذیه اصولی و سالم و تمرینات متناسب با شرایطتون به هدفتون برسید. اتفاقا دریکی از مقاله‌های همین مجله از ۱۱ راهکار برای افزایش وزن طبیعی گفته شده که لینکش رو براتون گذاشتم. بهتون پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید.

  • سلام ببخشید من ۱۵ سال دارم وزنم ۵۵.۸ کیلو و قدم ۱۸۰ هست میخواستم بپرسم بعضی ها میگن بدنسازی از ۲۰ سالگی مناسب هست درسته چون میگن من که در این سن بدنسازی رو شروع کنم استخوان هایم کوچک میماند و تا آخر عمر رشد نمیکند آیا صحیح هست

   • سلام روزتون بخیر
    طبق رفرنس‌های معتبر تغذیه شما توی هر سنی که باشید تمرین بدنی مناسب با سن و شرایط بدنیتون داشته باشید نه تنها بد نیست بلکه با تحریک هورمون رشد میتونه بهتون تو این زمینه هم کمک کنه. فقط نکته مهم اینه که برنامه ای که دریافت میکنید توسط ادم باتجربه و براساس شرایط شما تنظیم بشه که خدای ناکرده نتیجه عکس نده.

     • سلام وقتتون بخیر
      باید شرایط فرد بررسی بشه و رژیم غذایشون مشخص بشه ولی به طور کلی ازاونجا که اکتومورف ها کالری بیشتری نیاز دارند کراتین و کربوپروتئین بهتره

 • عرض سلام و خسته نباشید.من ۱۶ سالم هست و قدم ۱۸۵ هستش.بنظرتون اگه کراتین مصرف کنم عوارض داره؟چون زیر ۱۸ سال ممنوع هستش.

  • سلام
   بله کراتین فشار زیادی به کلیه وارد میکنه. به توصیه FDA این مکمل برای افراد زیر ۱۸ سال مجاز نیست

 • سلام روز تون بخیر. من تناسب اندام ندارم یعنی پایین تنه ام خیلی زیادی چاق و بالا تنه ام خیلی لاغر شبیه فرم بدن(زن) ولی مرد هستم، چطور میتونم پایین تنه ام را لاغر (فرم مردانه) کنم.با تشکر.

  • سلام روز شماهم بخیر
   اولین نکته ای که باید خدمتتون عرض کنم اینه که کاهش وزن موضعی وجود نداره و شما نمیتونید با یک تمرین فقط پایین تنتون رو لاغر کنید. اما با یک رژیم غذایی مناسب و صدالبته در کنار ورزش میتونید روی تناسب اندامتون کار کنید و به شرایط ایده آلتون نزدیکتر بشید. برای دریافت مشاوه و راهنمایی در خصوص برنامه غذایی و ورزشی میتونید با شماره ۰۹۳۷۴۱۵۲۰۸۳ تماس بگیرید و یا از طریق تلگرام به همین شماره پیام بدید.

 • سلام ببخشید استاد من ۱۷ سالمه ۶۷ کیلوام قدم ۱۸۳ است بدن کشیده و دست های بلند دارم مربیم میگه تیپ بدنیم اکتومورف تا الان دوماه کار کردم میخواستم ببینم برای اینکه به حجم خب و قدرت خوب برسم با توجه به اکتومورف بودنم چند وقت زمان لازمه؟؟؟؟؟؟

  • سلام روزتون بخیر
   اینکه به شما تایم قطعی بگیم اصلا امکان پذیر نیست و به عوامل زیادی بستگی داره مثل نوع و شدت تمرینتون، تغذیه و از همه مهمتر واکنش بدنتون به تمرین هایی که انجام میدید و اینکه اصلا تعریف شما از حجم و قدرت خوبه چه هست و …