فیت شیپ و کودکان چاق


صفحه اصلی > فیت شیپ و کودکان چاق

معضل کودکان چاق چون کودکان کار جدی است.

فیت شیپ و کودکان چاق
امروزه چاقی در کودکان به صورت یک مشکل بسیار بزرگ و همه گیر در آمده است.گزارشات اخیر نشان می دهد که از هر سه کودک در آمریکا یک کودک دچار چاقی و یا اضافه وزن است. از دهه 1960 میلادی تاکنون تعداد جوانان و کودکان مبتلا به چاقی سه برابر شده است. مطالعه جدید در کشور های پیشرفته نشان داده 20% کودکان 2-5ساله،30% کودکان 6-11 و31% از جوانان دارای اضافه وزن و یا در معرض چاقی هستند. متاسفانه در کشور ما نیز شیوع افزایش وزن در کودکی سیر پیشرونده ای داشته که در نهایت منجر به ایجاد عوارض در بزرگسالی خواهد شد. طبق آمار انجمن تشخیص و درمان چاقی ایران، حدود 30 درصد کودکان به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند و از هر 4 کودک ایرانی یک کودک به این مشکل دچار است.

دلیل افزایش چشمگیر چاقی کودکان ، غذا خوردن بیشتر نیست. تحقیقات نشان داده است ، میزان انرژی مصرفی کودکان طی 20 سال گذشته ، تغییر چندانی نداشته و دلیل افزایش چاقی کودکان ، تحرک کمتر آنهاست .

زندگی در خانه های آپارتمانی و کوچک ، مجال دویدن و بازی کردن را ازکودکان گرفته است. آنها زمان فعالیتشان را پای تلویزیون یا کامپیوتر می گذرانند. از این رو یا خیلی کم اشتها و کم خوراک می شوند، یا پرخور و چاق . تبلیغات تلویزیونی ، در دسترس بودن شیرینی و تنقلات فراون و علاقه شدید به خوردن نوشیدنی های گازدار و پر کالری ، دلایل مهمی برای چاقی کودکان است. از عواقب چاقی دوران کودکی، افزایش آمار بیماری های دوران کودکی مرتبط با تغذیه است . فشار خون، چربی بالا، میزان قند خون بالاتر از حد نرمال همه از عوارض چاقی در سنین کم و ادامه این مشکلات تا سنین بالاتر است . در 20 ساله اخیر آمار کودکانی که به دلیل مشکلات ناشی از چاقی در بیمارستان ها بستری شده اند، به صورتی بوده که آمار کودکان دیابتی بستری دو برابر، سنگ های صفراوی سه برابر و خفگی در حین خواب 5 برابر افزایش داشته است. اغلب کودکان چاق سالم هستند ولی متاسفانه باید تاکید کرد که در صورت ادامه چاقی در سنین جوانی در معرض مشکلات و بیماریهای زیادی از قبیل دیابت تیپ 2، فشار خون بالا، بیماریهای قلبی ، کلسترول بالا، کمردرد، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس قرار خواهند گرفت.

ازعواقب دیگر، گوشه گیر شدن کودک است. او احساس می کند با دیگران فرق دارد و تصویر نادرستی از وضعیتش در ذهن دارد. کودکان دیگر نیز بعضاً او را در جمعشان راه نمی دهند که در نهایت مشکلات ویژه ای به دنبال خواهد داشت. قابل ذکر است این مشکلات در دختران چاق بسیار بدتر و شدیدتر است.

ما در فیت شیپ با اختصاص دادن بخشی به نام "کیدز"، در نظر داریم با همکاری وزارت آموزش و پرورش گامی مهم در آموزش، ارائه راه حل و اصلاح سبک زندگی خانواده ها و مخصوصا فرزندان در جهت پیشگیری و درمان این معضل برداشته باشیم.